• 16.09.2019
  • ט״ז באלול תשע״ט
  • שבת פרשת מטות
  • English

קבלת שבת בשקיעה התל אביבית

חוויות מהתפילה מול הים, בנמל תל אביב, 2007

מתוך אתר פנים

זו הייתה יכולה להיות כותרת של מודעת פרסומת לשיט אבל למעשה זו היא יוזמה משותפת ל”בית תפילה ישראלי” ולחברת נמל תל- אביב, אשר משכה מאות אנשים בחודשי הקיץ. מכיון שב”בית תפילה ישראלי” כבר לא נותר מקום לארח את המשתתפים בארועי קבלת שבת, ישבו וחשבו ונולד קונספט חדשי: קבלת שבת בטיילת של נמל תל אביב. עוברים ושבים רבים גילו עניין, נמשכו והצטרפו בכל פעם שגרעין קהילת בית תפילה ערך את קבלת השבת שלהם מול שקיעתה הנוגה של השמש על רקע אופק הים. השירה הרוחנית של מזמורים ותפילות מהמסורת, שירה בת זמננו, תהילים, ריקוד למנגינת לכה דודי, המוזיקה החיה שנוגנה על ידי חברי הקהילה ואורחים מזדמנים. כל אלה יצרו חגיגה נפלאה וקבלה חגיגית של יום המנוחה.

נוף הים, תפאורת דק העץ ותבעירת השמש בכתום ואדום הקנו למעמד יתר חגיגיות ומוכרי הגלידה ומחליקי הגלגיליות הוסיפו אוירה של פסטיבל ממש.

“חיפשנו אכסנייה לארח 60 אורחים מקהילת בני ישורון מניו יורק לקבלת שבת. הספרייה במכללת עלמא, היכן שאנו בד”כ נפגשים, לא התאימה.

אז נולד הרעיון לצאת אל הנמל”, הסביר אסטבן גוטפריד, מנכ”ל בית תפילה. “הם [הנהלת אתר הנמל] כל כך התלהבו שהם ביקשו מאיתנו לקבוע קבלות שבת לימי שישי נוספים בקיץ. כיון שזה היה כל כך מוצלח נאו מתכננים לחזור לשם גם בקיץ הבא.” חברת הנמל סיפקו את התאורה, הכסאות וההגברה וההשתתפות לקהל הרחב הייתה חופשית.”

“במובן מסוים ניתן לומר ש´יצאנו מהארון´ “, מחייך גוטפריד. “היינו המומים מכמות העניין שהצלחנו ליצור בקרב עוברים ושבים.

 בין 20 ל- 25 משפחות הצטרפו אל הקהילה כל שבוע. בעלמא בד”כ משתתפים 100 אנשים. בנמל השתתפו מעל 300 בכל פעם.

מה שמשך אנשים זה הקהילתיות, הרוחניות, השירה המלווה על ידי נגינת צ´לו קלידים, כינור ותופים.

 כל כך הרבה ישראלים מחפשים חיבור רוחני אל השבת. יש צימאון לדבר הזה. רבים אינם רגילים לבתי כנסת וזה עבורם מפגש ראשון עם תפילה. “אנו לא רק מנסים לקרב את עצמנו אל התפילה, אלא מנסים לקרב את התפילה אלינו – אל המקום שבו הזהות הידוית והישראלית נפגשות” אומר גוטפריד.

בית תפילה ישראלי התחיל כקבוצה קטנה מאוד של תל-אביבים המחפשים פורמט לבטא את עצמם בתפילה.

 חילונים שאינם מזוהים עם זרם כל שהוא פיתחו לעצמם קהילה יהודית ישראלית ליברלית. אסטבן גוטפריד ורני יגר היו המייסדים של הקבוצה שגדלה לכ- 100 משפחות. הם נפגשים כל שבוע על מנת לקבל את השבת במוסיקה, מגוון שירה ישראלית ותפילות מסורתיות. הם גם עושים שימוש במוסיקה שהולחנה במיוחד עבור הקבוצה על ידי מוסיקאים מובילים כמו שלמה גרוניך ויוני רכטר.

 אחד השיאים של קבלות השבת בשקיעה היה חשיפת תפילה חדשה – “תפילת תל-אביב” – שיר שנכתב על ידי עלי מוהר ז”ל והולחן על ידי יוני רכטר.

במהלך שלוש שנות הפעילות עד כה של בית תפילה ישראלי התפתחות עוד אופנים של פעילות על מנת לענות על הצרכים של הקהילה. מעבר למפגשי קבלת שבת הם נפגשים אחת לחודש לתפילת שחרית וכמובן בחגים. אחת לחודש מקדישים את שישי בערב לילדים. בית תפילה גם פיתח לעצמו את מעגל טקסי החיים ואפילו לתשעה באב, שאינו רלבנטי לגבי רוב הציבור החי בתל אביב, יש בבית תפילה ישראלי התייחסות מעניינת ואקטואלית.

על השראתו של ביאליק על בית תפילה

הצעה ל”שבת של אגדה” בתל אביב

  • כל הזכויות שמורות לבית תפילה ישראלי 2019
  • בניית אתר: felix007.co.il