• 12.12.2019
  • ט״ו בכסלו תש״פ
  • שבת פרשת מטות
  • English

רשמים מטקסי ההבדלה בין זיכרון לעצמאות ברחבי הארץ

כשמונה שנים אחרי שנוצר לראשונה בבית תפילה ישראלי, הפך טקס ההבדלה שלנו, בין זיכרון לעצמאות לנחלת הכלל והוא מתקיים בעשרות קהילות בארץ ובחו”ל. רשמים מהטקס שלנו ומטקסים נוספים.

בית תפילה ישראלי
  • רשמים מטקסי ההבדלה בין זיכרון לעצמאות ברחבי הארץ

כמו בכל שנה, קיימנו השבוע  את טקס המעבר בין יום הזיכרון ליום העצמאות. כשלוש מאות חמישים משתתפים נאספו באולם “בית ציוני אמריקה” לציין יחד את המעבר בין הימים הללו. השנה היתה מרגשת במיוחד: הוצאנו מהדורה חדשה ומעודכנת של סידור ההבדלה ועברנו לאולם גדול יותר כדי להכיל את מספר המשתתפים שגדל, שהורכב מחברי קהילה, אורחים והרבה משתתפים חדשים. אחת המשתתפות שזו היתה לה הפעם הראשונה להשתתף בטקס, כתבה לנו בסיומו: “הטקס אפשר לי בפעם הראשונה לחוות את הישראליות כמשהו עם ערך רוחני. המיזוג בין החוויה היהודית לחוויה הישראלית היה מדהים”.

אחד הדברים המרגשים ביותר קרה דווקא מחוץ לאולם שלנו – כשמונה שנים אחרי שקוים הטקס לראשונה על ידי בית תפילה ישראלי,  עשרות קהילות בארץ ובחו”ל מאמצות את הטקס שלנו ומקיימות בקהילתם טקס משל עצמם. חלקן השתמשו בסידורים שלנו וחלקן יצרו טקס המבוסס על התבנית שלנו, אך יצרו וחידשו בו תוספות המתאימות להם.

אבי ים הוא חבר בקבוצת מקב”ים בית שמש – וושינגטון, המורכבת מדתיים וחילונים. זו הפעם הראשונה בה הם החליטו לקיים את הטקס ובחרו לעשות זאת במצפה הראל, מול הנוף. הוא מספר: “אחד הרגעים היפים בטקס היה ב”אל מלא רחמים” – אחד המשתתפים החרדים הקריא את הנוסח המסורתי, ואחד המשתתפים החילונים הקריא מיד אחר כך את של יהודה עמיחי.” גם בכפר סבא נערך הטקס לראשונה, ביזמת קהילת “הוד והדר” ובחסות העירייה והשתתפו בו כמאה וחמישים איש. טקסים נוספים התקיימו במודיעין, בירושלים, בזכרון יעקב, במזכרת בתיה, בניו יורק, בסאן פאולו ועוד… אנו שמחים על כך שטקס שנבע ונוצר מצורך קהילתי אינטימי שלנו הפך לחלק בלתי נפרד מטקסי החג של ישראל.

שבת תודה – קבלת שבת מיוחדת בנמל תל אביב בשבת שבין יום השואה ליום העצמאות

ישן נושן, ישן חדש – על פרשת בחוקותיי

  • כל הזכויות שמורות לבית תפילה ישראלי 2019
  • בניית אתר: felix007.co.il